Skip links

Sosyal Medyada Kaçınmanız Gereken 7 Hata

Sosyal Medyada Kaçınmanız Gereken 7 Hata

“Herkes hata yapar.” Ve bu sosyal medya pazarlaması söz konusu olduğunda da geçerlidir .

Neyse ki bu hatalardan ders alarak inanılmaz sonuçlar veren kampanyalar oluşturabiliriz. Bu yazıda sosyal medyada en sık yapılan hataları ve bunlardan nasıl kaçınabileceğinizi anlatıyoruz.

Hata 1: Her Sosyal Medya Platformunda Yer Almak

Aralarından seçim yapabileceğiniz çok fazla sosyal medya platformu var. Facebook, Instagram, Twitter, TikTok ve liste uzayıp gidiyor. İşletmeniz için her platformda bir profil oluşturmanız gerektiğini düşünüyorsanız, en yaygın sosyal medya pazarlama hatalarından birini yapıyor olabilirsiniz.

Her platform, tıpkı şirketiniz gibi benzersizdir. Bu nedenle, gelirinizi en üst düzeye çıkarmak için işletmenize ve hedef kitlenize uygun platformları bulmanız gerekir.

Hedef kitleniz Z Kuşağı’ndan mı oluşuyor? Onları büyük olasılıkla TikTok’ta bulacaksınız. Markanız X Kuşağı’nı mı hedefliyor? Facebook harika bir seçenek olabilir.

Sizin için en iyi sosyal medya sitesini bulmak için her platformun özelliklerini, kullanımlarını ve kitlesini düşünün.

Peki sonuç? Kendinizi çok fazla siteyle uğraşarak zayıflatmak yerine, zamanınızı ve çabanızı en çok gelir elde etmenize yardımcı olan platformlara odaklayabilirsiniz.

Hata 2: Olumsuz Geri Bildirimlerden Görmezden Gelmek

Çoğu zaman, olumsuz geri bildirim almak kaçınılmazdır. Özellikle tüketicilerin çevrimiçi geri bildirim vermelerinin ne kadar kolay olduğu düşünüldüğünde, ne yaparsanız yapın olumsuz yorumlar veya eleştiriler alıyor gibi görünebilirsiniz. Ancak bu, ürününüzün veya hizmetinizin müşterilerinizi tamamen hayal kırıklığına uğrattığı anlamına gelmez!

Onu görmezden gelmek yerine, kucaklamalı ve bu olumsuz yorumlara özenle yanıt vermelisiniz. Olumsuzluğa mümkün olduğunca çabuk ve kibarca cevap verin. Evet, kibarca dedim.

Olumsuz geri bildirimleri görmezden gelirseniz, kitleniz markanızın olumlu bir deneyim sunmadığı veya müşterilerini umursamadığı izlenimine kapılabilir ve bu da onları bir rakibe yönlendirebilir.

Bir eleştirmene her zaman yanıt vermek zorunda olmadığınız durumlar olabilir, ancak birazdan bununla ilgili daha fazla açıklama yapacağım. Her neyse, olumsuz geri bildirimlere yanıt vermek için bazı hızlı ipuçları:

  • Neyin yanlış gittiği için özür dileyin
  • Bir açıklama sunun
  • Hemen bir çözüm sağlayın
  • Her yorum için aynı cevabı vermeyin veya belirli bir senaryoyu takip etmeyin

Olumsuz geri bildirimlere yanıt vererek, diğer potansiyel müşterilere endişelerini gidermeye ve çözmeye istekli olduğunuzu gösterebilirsiniz.

Hata 3: Kitlenize Yanıt Vermemek

Sosyal medya sosyaldir. Sosyal medya takipçilerinizle etkileşim kurmamak, bir hesaba sahip olmanın amacını ortadan kaldırır. Sosyal medya, kitlenizle etkileşim kurmak ve marka sadakatini geliştiren ilişkiler kurmak için mükemmel bir fırsat sunar.

Ancak bu fırsatın faydalarını ancak takipçilerinize yanıt verirseniz elde edebilirsiniz. Yorumlara, doğrudan mesajlara ve bahsetmelere yanıt vermek için zaman ayırın. Bunu yapmak, kitlenizin markanızla etkileşimini sürdürür ve onların soru ve endişelerini yanıtlar.

Her yorumun veya mesajın yanıtlanmaya değer olmadığını da belirtmek önemlidir. Bazı yorumlar spam olabilir veya biri tamamen yanlış bilgi paylaşabilir. Bu durumda, yanıt vermemek ve bu tür yorumları silmek sorun değil.

Sosyal medya hesaplarınızdaki tüm yorum ve etiketlemerden haberdar olmak için Metricool, Hootsuite veya SproutSocial gibi sosyal medya dinleme araçlarını kullanabilirsiniz.

Hata 4: Her Platformda Aynı İçeriği Paylaşmak

Daha önce de belirttiğim gibi, her sosyal medya platformu benzersizdir. Ve bu, her sitedeki içeriğinizin de benzersiz olması gerektiği anlamına gelir.

Kitleniz ve hedefleriniz her platformda farklı olabilir, bu da içeriğinizi buna göre uyarlamanız gerekeceği anlamına gelir. Örneğin, Instagram’da Z Kuşağı’nı hedeflerken Twitter’da Y Kuşağı’na geçiş yapabilirsiniz.

Ayrıca, insanların her platformda görmeyi bekledikleri içerik türleri konusunda farklı beklentileri vardır. YouTube’da, kitleniz derinlemesine eğitim videoları isteyebilir. Instagram’da dikkat çekici fotoğraflar ve kısa videolar görmek isteyebilirler.

Sosyal medya sayfalarınızda farklı içerik türlerini denemeyi deneyin. İçeriğinizi her platform için uyarlamak, erişiminizi ve etkileşiminizi artırmanıza yardımcı olur.

Hata 5: Influencer’lara Ulaşmamak

Kaçınılması gereken sosyal medya hataları listemizde bir sonraki sırada, sosyal medya influencer’larına ulaşmamak yer alıyor. Sosyal medya, işletmenizle ilgili içerikler oluşturan -hem büyük hem de küçük- influencer’larla doludur.

Ve tüketiciler en iyi marka, ürün ve hizmetler söz konusu olduğunda onların fikirlerine güvenirler.

Sizin nişinize ve hedef kitlenize uygun bir influencer arayın, ardından ona ulaşın. Ürünlerinizi veya hizmetlerinizi influencer’larla tanıtmak, bilinirliğinizi artırmanın ve hedef kitlenizin daha fazla üyesine ulaşmanın harika bir yoludur.

Hata 6: Rakiplerinizi Göz Ardı Etmek

Gelir elde etmek için, özellikle sosyal medyada rakiplerinizden bir adım önde olmanız gerekir. Rakiplerinizin sosyal medya sayfalarını incelemiyorsanız, en yaygın sosyal medya pazarlama hatalarından birini yapıyor olabilirsiniz.

Dedektif kıyafetlerinizi giyin ve rakiplerinizin sayfalarını sosyal medyada takip ederek nihai gözetlemeyi yapın. Şunları not alın:

  • Ne tür içerikler yayınlıyorlar?
  • Ne sıklıkla yayın yapıyorlar?
  • Hangi platformlarda yer alıyorlar?
  • Hangi içerik en iyi performansı gösteriyor?
  • Kitleleriyle nasıl etkileşim kuruyorlar?

Rakiplerinizin kullandığı taktiklerden bazılarını kendi sosyal medya sayfanızda nasıl uygulayabileceğinizi kendinize sorun. Ayrıca, takipçilerine yanıt vermemek gibi yapmadıkları her şeye dikkat edebilir ve bu stratejiyi kampanyanıza dahil edebilirsiniz.

Hata 7: Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçeriği (UGC) Kullanmamak

Kullanıcıları markanızla sosyal medyada etkileşime girmeye teşvik etmek, sonuç almak için anahtardır. Ve etkileşimi artırmanın ve içerik oyununuzu geliştirmenin en iyi yollarından biri, kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği (UGC) paylaşımlarınıza dahil etmektir.

Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik, insanların markanız, ürünleriniz veya hizmetleriniz hakkında konuşmasını sağlar. Ayrıca, kitlenizin reklamcılıkta size yardımcı olması, sosyal medya pazarlama kampanyanızı daha kolay ve daha etkili hale getirir.

Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik, ürünlerinizin incelemelerinden, şirketinizle ilgili sanatsal çalışmalara veya müşterilerinizin ürünlerinizle çekilmiş fotoğraflarına kadar her şey olabilir.

İnsanlar işletmenize güvenebilirken, sizden güzel şeyler söylemesi için para almayan insanlara daha da fazla güvenirler.

Bir yarışma düzenleyerek veya bir gönderi oluşturarak kullanıcı tarafından oluşturulan içerik isteyebilirsiniz. Bu kadar basit! Sonra geriye kalan tek şey bunu sayfanızda tanıtmak ve etkileşiminizin yükselmesini izlemek.

Sosyal Medya Pazarlama Hatalarından Kaçınmak için Yardıma mı İhtiyacınız Var?

İşletmeniz için gelir getiren bir sosyal medya kampanyası uygulamak konusunda yardıma mı ihtiyacınız var? ROG Medya yardımcı olabilir! Aşağıdan form doldurabilir veya iletisim@rogmedya.com adresinden bize mail gönderebilirsiniz. Sosyal medya yönetimi hizmetlerimizle ilgili bilgi almak için tıklayın.

Keşfet
Kaydır