Skip links

Sosyal Medya Bütçenizi Nasıl ve Ne Zaman Ayarlamalısınız?

Sosyal Medya Bütçenizi Nasıl ve Ne Zaman Ayarlamalısınız?

Sosyal medyada harika sonuçlar elde ettiniz ve şimdi bütçenizi genişleterek daha da iyi sonuçlar elde etmek istiyorsunuz.

Ancak, bütçe planlaması, kampanyalarınızın günlük veya genel bütçelerini basitçe artırmaktan daha fazlasını içerir. Kampanya öğrenme sürecinizi sıfırlamaktan ve sonuç başına maliyette istenmeyen artışlara neden olmaktan kaçınmak için stratejik olmalısınız.

Merak etmeyin, size yardımcı olmak için buradayız! Sosyal medya bütçenizi mevcut kampanyalarınıza zarar vermeden nasıl planlayacağınızı ve artıracağınızı, nedenini, zamanlamasını ve yöntemlerini açıklayacağız. Ayrıca, her platformun kurallarını kullanarak bütçenizi yönetmenize yardımcı olacak bir rehber hazırladık:

Bütçenizi Neden Artırmalısınız?

Stratejiniz değiştikçe veya dijital pazarlama bütçenizde ve odağınızda yeni fırsatlar ortaya çıktıkça bütçenizi planlamayı ve artırmayı düşünebilirsiniz. Genellikle, bir şirketin pazarlama bütçesinin %11-25’i sosyal medya yönetimine ayrılır.

Sosyal medya sürekli değiştiği için, mevcut bütçenizle gelişmelere ayak uydurmakta zorlanabilirsiniz.

2023’te kullanıcılar sosyal medyada günde ortalama 2,5 saatten fazla zaman harcadı ve bu sayı giderek artıyor. Instagram, TikTok, Snapchat ve Facebook, dünyanın en popüler sosyal medya platformları arasında yer alıyor. Facebook’u günlük 2 milyardan fazla kullanıcı ziyaret ediyor ve bu nedenle platformda 7 milyondan fazla aktif reklamveren bulunuyor.

Birden fazla platformda bu kadar çok aktif kullanıcıyla, işletmeler geniş kitlelere ulaşma fırsatına sahip oluyor. Bu nedenle, başarılı olduğunuzda bütçenizi değerlendirmek ve genişletmenin yeni yollarını aramak çok önemlidir.

Sosyal Medya Bütçenizi Ne Zaman Artırmalısınız?

Bazen bütçenizi artırmaya hazır olduğunuzu hissedersiniz, ancak bunun stratejiniz için doğru hareket olup olmadığından emin olamayabilirsiniz.

Kampanyanızdan tutarlı sonuçlar aldıysanız ve mevcut sonuç başına maliyetinizden memnunsanız, bütçenizi artırmak sonuçlarınızı daha da iyileştirebilir!

Sosyal medya kampanyası bütçelerinizi başka nedenlerle de planlamanız ve artırmanız gerekebilir. Bütçe artırımının doğru bir sonraki adım olabileceği bazı örneklere göz atalım:

Sosyal Bütçenizi Artırmak için 5 Neden

  1. Yeni platformlar denemek istiyorsunuz: Mevcut stratejinizle uyumlu yeni bir sosyal medya platformu keşfetmiş olabilirsiniz. Bu yeni platformu stratejinize dahil etmek için ek bütçeye ihtiyacınız olacak.
  2. Yeni bir iş odağınız var: İşletmeniz için yeni bir odak belirlemiş olabilirsiniz ve bunu sosyal medyada duyurmak istiyorsunuz. Bu yeni odak için yeni kampanyalar oluşturmak, mevcut stratejinizden daha fazla bütçe gerektirecektir.
  3. Fazladan kullanabileceğiniz bütçeniz var: Yıl içinde sosyal medya stratejinize yatırım yapmak isteyebileceğiniz ekstra bir pazarlama bütçeniz olabilir. Bu ekstra bütçe, mevcut kampanyalarınıza veya yeni platformlara veya kampanyalara aktarılabilir.
  4. Hedefleriniz değişti: İş hedefleriniz değiştiyse ve sonuçlarınızı artırmaya hazırsanız, sosyal medya hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir. Bütçenizi artırarak daha fazla dönüşüm veya potansiyel müşteri elde edebilir ve farklı platformlarda daha geniş kitlelere ulaşabilirsiniz.
  5. Mevsimsel bütçeleme denemek istiyorsunuz: Tatil veya özel günler gibi rekabetin yoğun olduğu dönemlerde, pazarda rekabet gücünüzü korumak için bütçenizi artırmak isteyebilirsiniz.

Sosyal Medya Bütçenizi Platformlara Göre Nasıl Ayarlamalısınız?

Sosyal medyada bütçenizi kademeli olarak artırmak, kampanyalarınızı olumsuz etkilemekten ve öğrenme aşamasına geri dönmelerine neden olmaktan kaçınmanın en iyi yoludur.

Bütçenizi bir kerede büyük ölçüde artırmak, kampanyalarınız yeni bütçeye uyum sağlamaya çalışırken sonuç başına maliyetlerin artmasına ve performansın istikrarsızlaşmasına yol açabilir. Her platformun öğrenme aşamaları için süreci incelemek önemlidir, çünkü bu süreçler platformdan platforma farklılık gösterir.

Bütçenizi planlama ve artırma yöntemi, bir kampanyada yapılan her değişiklikten sonra öğrenme sürecinin sıfırlanıp sıfırlanmamasına bağlı olarak da değişir.

Bütçenizi artırmadan önce, aşağıdaki platformlara özel detayları inceleyin:

Meta (Facebook ve Instagram)

Bütçe değişikliğinizin boyutuna bağlı olarak, Facebook ve Instagram reklam setlerinizin öğrenme süreci sıfırlanabilir. Bütçenizi küçük miktarlarda değiştirmek öğrenme sürecini etkilemezken, büyük değişiklikler süreci sıfırlayabilir.

Hedef bütçenize ulaşana kadar bütçenizi her gün %10 artırmanızı öneririz. Bu, kampanyanın ani bir değişiklik yerine zamanla daha yüksek bir bütçeye kademeli olarak uyum sağlamasına olanak tanır.

LinkedIn

Meta’nın aksine, LinkedIn’de bütçenizi her değiştirdiğinizde öğrenme aşaması sıfırlanır. Bu, bütçenizi bir kerede büyük oranda artırabileceğiniz anlamına gelse de, bu önerdiğimiz bir strateji değildir.

LinkedIn’de maliyetler genellikle daha yüksektir, bu nedenle bütçeyi yanlış yönetmek daha yüksek maliyetlere yol açabilir. Bunu önlemek için, bütçenizi kademeli olarak artırmanızı ve sonuçları izlemenizi öneririz.

Bütçenizi birkaç haftada bir %20 artırmak, her artıştan sonra sonuçları değerlendirmenize ve bütçenizin doğru seviyede olup olmadığını belirlemenize olanak tanır.

TikTok

TikTok, dönüşüm kampanyalarınız öğrenme aşamasındayken hedefleme, teklif veya bütçe değişiklikleri yapmamanızı önerir. Ancak, kampanyanız öğrenme aşamasını tamamladıktan sonra, bütçenizi önceki bütçenizin %50’si kadar artırabilirsiniz.

Sosyal Medya Bütçenizi Profesyonellerle Planlayın!

İyi düşünülmüş ve zamanında uygulanan bir stratejiyle, sonuçlarınızı bütçenizle birlikte artırabilirsiniz.

Artık bütçenizi ayarlamaya başlamak için ihtiyacınız olan tüm bilgilere sahipsiniz! Harcamalarınızı nasıl ölçeklendireceğiniz konusunda daha fazla yardıma mı ihtiyacınız var? Sizin için özel bir strateji oluşturabilecek bir ekibimiz var.

Sosyal medya kampanyanızı nasıl geliştirebileceğimizi görmek ister misiniz? Aşağıdan form doldurarak, iletisim@rogmedya.com üzerinden bize ulaşarak veya +90 545 611 4161 numaralı telefondan toplantı planlayarak sosyal medya pazarlama ve reklam hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz!

Sosyal medya yönetimi hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için tıklayın.
İnternet reklamcılığı (PPC) hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için tıklayın.

Keşfet
Kaydır